Yazı Kafası Site Logosu
Geleceğe Umutla Bakabilir Miyiz?
Geleceğe Umutla Bakabilir Miyiz? 365686

Bazen geleceğinizden kuşkuya düştüğünüz zamanlar oluyor mu ?

Uzun süren bir hayat maratonuna daha çocuk yaşta başlıyoruz. Oyun oynamak, arkadaşlarımız ile vakit geçirmek için daha çok istekli olmamıza rağmen zamanımızın büyük çoğunluğu okul ve ev arasında geçiriyoruz. Yıllar süren bu maratonda kimimiz üniversiteyi kazanıp eğitimine devam ediyor kimimiz liseden sonra iş hayatına atılıyor. En güzel zamanlarımız yoğun bir tempo ile geçiyor. Peki kaçamız istediği meslek sahibi olabiliyor. Kaçımız istediği meslekten yeterli miktarda kazanç elde edebiliyor? Hayat bu kadar yoğun geçerken ömrümüzün yakşalık 5 te 2 si gitmiş oluyor. 

Üniversite bitiren bir çok kişi bitirdiği bölümden iş bulamamış asgari ücret ile hayatını sürdürmeye çalışıyor. Geçen yıllar kaybolan heyecan yok olup gidiyor. Evlenip düzenini kurabilenler giderek azalmış. Evlenenler de boşanma oranı artmış durumda. Genç nusufun çoğu evlilikten korkar duruma gelmiş. Evli çiftler çalışma yoğunluğundan şikayetçiler. Sabah gün ağarmadan yola koyulup akşam ortalama 21:00 da eve geliyorlar. Yorgun bir şekilde eve gelen çiftler yorgunluğunu atmak için duşa girip yemek yedim dediğinde saat 22:00 oluyor. Sabah erken kalkacakları için erken yatan çiftler 24:00 da yattılarını düşünürsek 24 saatlik bir günün sadece 3 saatini birbirlerine ayırabiliyorlar. Hal böyle olunca ne çocuklarına eğitim verebilecek halleri kalıyor ne de psikolojik olarak rahatlayabilecek zamanları. Kaldı ki bırakın rahatlamayı asgari ücret alan bir aile ayın sonunu getirecek parayı bulamıyor. Bunun sonucunda tartışmalar artıyor ve boşanmalar başlıyor. Çoğu aile gelecek için birikim yapmayı geçtim kredi kartı borcu batağında hayatlarını idame ettiriyorlar. Borcunu ödeyemeyip intihar edenlere hiç girmiyorum. İssizlik, mutsuzluk artmış, hoşgörü yok denecek kadar az şiddet patlamış...

Manzara böyle olunca soruyorum sizlere geleceğe halen umutla bakabileniniz var mı ?

Şimdi suç okuyanda mı, okumayanda mı , iş verende mi , çalışanda mı, evlenende mi, evlenmeyende mi, YOKSA... gerisini siz karar verin.

58232 307436

Benzer Yazılar